An opportunity to explore
 
Choose a School
Aesop (for Staff)
Employee Portal
Help Desk
MyLearningPlan (for Staff)
Office 365
PA-ETEP for Teachers
PowerSchool for Parents/Students
PowerSchool for Teachers

Faculty & Staff - 2021-2022

Grade 6

Red Team White Team Blue Team
Ms. Ann Marie Igoe - SS/Sci Ms. Carol Winkler - SS/Sci Mrs. Denise Wentz - SS/Sci
Mrs. Valerie Iannone / Ms. Brittany Davis - ELA Mrs. Alison Piesecki - ELA Ms. Jill Ludwig / Mrs. Olivia Reid - ELA
Mrs. Jennifer Rotella / Mrs. Susan Bouselli - Math Mrs. Tammy Brush - Math Mrs. Tara Winagle* - Math

Grade 7

Purple Team White Team Multi-Teamed
Mr. Phillip Babyak - Math Mr. Michael Lorady - Math Mrs. Cynthia Tillger / Mrs. Tanya Hohfeler - Math
Mrs. Beth Troop / Mrs. Danielle Morey - ELA Ms. Susan Roos - ELA Mr. David Miller / Mrs. Olivia Reid - ELA
Mrs. Michele Walutes* - SS Ms. Victoria Waldron - SS  
Mrs. Amy Adams - Sci Mrs. Ann Marie Ingulli - Sci  

Grade 8

Downstairs Team Upstairs Team Multi-Teamed
Mr. Mark McHugh - Math Mr. Todd Schmalzle - Math Mr. Ronald Ezzo* / Mr. Stephen Peters - Math
Mrs. Allison Francesco - ELA Mrs. Kimberly Loftus-Toy - ELA Ms. Lindsey Crean / Mrs. Devin Okun - ELA
Mrs. Christina Larioni - SS Mr. Brian Irvine - SS  
Mr. Thomas Hannon - Sci Mr. Robert Kranick - Sci  
 
* - Grade Level Leader

Unified Arts

Building Support

Art
Mrs. Heather Bannan
Mr. Sherman Bronson

Band / Music
Mr. Ryan Kozich
Dr. Katie Morell

Chorus / Garage Band / Music / Musical Theater
Mr. Shaun Stuart

Computer Technology
Ms. Kristen Schmidt
Mr. Caleb Vogler

Family & Consumer Science
Mrs. Susan Capone

Health / Physical Education
Mrs. Angela Franko
Mr. Thomas Hirschler
Mr. Adam Holtzer
Mrs. Lorie Schmalzle
Mrs. Erin Zubrickas

Library
Mr. Donald Walutes

Technology Education / Robotics
Mr. Daniel Gumble

Discipline Committee
Mr. Sherman Bronson
Ms. Kristen Schmidt

School Counselors
Mr. Nathan Heinly - Grade 6
Mrs. Danielle Mangan - Grade 8
Ms. Amanda Olving - Grade 7

School Nurse
Mrs. Mary Ellen Olsheski

School Psychologist
Mrs. Jennifer David

Social Worker
Mrs. Lee Grier
Ms. Lyndi Roberts

Special Support Classrooms
Mrs. Cheryl Alford - Speech
Mrs. Susan Bouselli - Learning Support Math
Mr. Sherman Bronson - Gifted Support
Mrs. Sarah Heinly - Speech
Mrs. Tanya Hohfeler - Learning Support Math
Ms. Andrea Jayne - Vision Support
Mrs. Kim Kirsten - Itinerant Support
Mrs. Danielle Morey - ELA Support
Mrs. Devin Okun - ELA Support
Mrs. Argyro Paspalas-Seretis - Gifted Support
Mr. Stephen Peters - Math Support
Mr. George Pittsman - ELA & Math Support
Mrs. Olivia Reid - ELA Support
Mrs. Bridget Sileo - Deaf & Hard of Hearing
Ms. Bridget Simons - Learning Support
Mrs. Sarah Toigo - Occupational Therapist

Technology Coordinator
Mr. Peter Schmitt


Support Staff

Administrative Assistants
Mrs. Carol Dencker - Counselor Office
Mrs. Dawn Gattuso - Discipline Office
Mrs. Cathy Jo McElroy - Front Desk
Mrs. Mary Uhler

Cafeteria Manager
Mrs. GeJa Richards

Head Custodian
Mrs. Belinda Kromko

Paraprofessionals
Mrs. Elizabeth Casadevall
Ms. Joan Gilroy
Mrs. Linda Johanson
Mrs. Amie Kerr
Mrs. Lorraine McCormack
Mrs. Tamara Weist

Teacher Assistants
Ms. Melissa Greco
Mrs. Tricia Luckey
Mrs. Kathy Schariest